شرکت جناب آقای علی مرادیان ،عضو کمیته برنامه ریزی و سیاستگذاری کتابخانه های دانشگاه فرهنگیان در اولین جلسه این کمیته

به گزارش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، اولین نشست شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری کتابخانه های دانشگاه فرهنگیان  با هدف تدوین سیاست ها و خط مشی های کلی کتابخانه ها در روز دوشنبه 14 آبان ماه ساعت 8 تا 10 صبح با حضور دکتر طاهری نیا، معاون پژوهش و فناوری و اعضای  شورا در محل سالن شهید چمران دانشگاه فرهنگیان برگزار شد و جناب آقای علی مرادیان از پردیس امیرکبیر به عنوان یکی از اعضای کمیته در این جلسه نیز حضور داشتند.

دکتر طاهری نیا معاون پژوهش و فناوری ضمن مهم دانستن تشکیل این شورا، اولویت بندی مسائل کتابخانه ها و در دستور کار قرار گرفتن آن ها را در این نشست خواستار شدند. ایشان مسائل کتابخانه ها را در سه محور زیر بیان کردند:

  • ارائه نظام خدمات در کتابخانه ها به صورت کمی و کیفی و طراحی راه کار و ارائه مدل،

  • تعمیر و تجهیز کتابخانه ها باید با نظارت فنی و کارشناسانه اعضای شورای سیاست گذاری انجام شود.

  • ضرورت روزآمدنمودن منابع کتابخانه و غنی سازی آن ها از طریق خرید هدفمند کتاب های جدید.

در این نشست دکتر آزادی مدیر کل اداره نشر و اطلاع رسانی علمی به توجه و حمایت مدیران ارشد در خصوص اهمیت و ضرورت توجه به کتاب، کتابخانه و کتابدار پرداختند و کتابخانه را به عنوان ابزار پژوهش و کتابدار را به عنوان مشاور پژوهشی عنوان کردند، همچنین به پیش رو داشتن هفته کتاب و کتابخوانی اشاره کردند و به تجلیل از متولیان این حوزه تاکید نمودند. وی همچنین بر ضرورت بازدید میدانی اعضای شورا از وضعیت کتابخانه های پردیس ها و مراکز استانی تاکید نمودند.

خانم رزمجویان رئیس اداره کتابخانه ها و اسناد با ارائه گزارشی در قالب پاورپوینت وضعیت 97 کتابخانه موجود در سراسر کشور پرداختند و به سامانه یکپارچه سیمرغ و آمار و فرآیند کاری کتابخانه ها اشاره کردند. اهداف تشکیل شورا را تدوین سیاست­ها و خط­مشی­های کلی ادارة امور کتابخانه­ها در راستای اساسنامة دانشگاه فرهنگیان، تدوین و پیگیری برنامه­های کوتاه مدت، میان­مدت و بلند مدت  و پایش نقاط ضعف و قوت کتابخانه­ها و اصلاح فرایندهای کاری موجود اظهار داشتند.

در ادامه اعضای شورا به بحث و تبادل نظر در مورد مراسم هفته کتاب در آبان ماه پرداختند. اهم مصوبات به شرح ذیل می باشد: برنامه ریزی جهت بزرگداشت مراسم هفته کتاب در پردیس ها و مراکز آموزشی در قالب ایراد سخنرانی، کارگاه نقد کتاب، برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب، برگزاری کارگاه های موضوعی مرتبط،با فرهنگ ترویج کتاب و کتابخوانی، تجلیل از کتابداران و اهل قلم، و مراسم رونمایی از کتاب.

 


نظرات کاربران